Cenk Pöge's Blog Hoş Geldiniz!
Share |

1 Ekim 2010 Cuma

Kazlar Neden "V" Şeklinde Uçar?

Kazlar

Sonbaharın gelmesiyle göçmen kuşlar için de göç mevsimi gelmiş oldu.Hava ısınınca ülkemize uzak ülkelerden nasıl göç ettilerse şimdi de hava soğuyor diye daha sıcak yerlere göç ediyorlar.Turnalar,leylekler,kırlangıçlar,kazlar ve diğerleri.Hepsi de göç telaşındalar şimdilerde.

Göç eden yaban kazlarının havada süzülürken “V” şeklinde bir formasyonla uçtuklarını görmüşsünüzdür.Bilim adamları kazların neden bu şekilde uçtuklarını araştırmışlar ve şu sonuçlara ulaşmışlar:

1-) “V” şeklinde uçulduğunda uçan her kuş kanat çırptığında arkasındaki kuş için onu kaldıran bir hava akımı yaratıyor. Böylece “V” şeklinde bir formasyonda uçan kaz grubu, birbirlerinin kanat çırpışları sonucu ortaya çıkan hava akımını kullanarak uçuş menzillerini % 70 oraninda uzatıyorlar. Yani tek başına gidebilecekleri maksimum mesafeyi grup halinde neredeyse ikiye katlıyorlar.

Kıssadan Hisse:
Belli bir hedefi olan ve buna ulaşmak için bir araya gelen insanlar, hedeflerine daha kolay ve çabuk erişirler.

2-) Bir kaz, “V” grubundan çıktığı anda uçmakta güçlük çekiyor. Çünkü diğer kuşların yarattığı hava akımının dışında kalmış oluyor. Bunun sonucunda, genellikle gruba geri dönüyor ve yoluna bu şekilde devam ediyor.

Kıssadan Hisse:
Eğer kafamız bir kaz kadar çalışıyorsa; bizimle aynı yöne gidenlerle bilgi alışverişini ve işbirliğini sürekli kılarız.

3-) “V” grubunun başında giden kaz hiç bir hava akımından yararlanamıyor. Dolayısıyla diğerlerine oranla daha çabuk yoruluyor. Bu durumda lider en arkaya geçiyor ve bu defa hemen arkasındaki kaz lider konumuna geçiyor. Bu değişim sürekli yapılıyor; böylece her kaz grubun her noktasında yer almış oluyor.

Kıssadan Hisse:
Yaptığınız her işi, yeri ve zamanı geldiğinde başkasına bırakmak gerekir.

4-) Uçuş hızı yavaşladığında gerideki kuşlar, daha hızlı gitmek üzere öndekilere bağırarak uyarıyorlar.

Kıssadan Hisse:
İlerlemek ve yol almak için bazen başkalarının uyarılarına gereksinim duyarız. Bundan alınmamalı; tam aksine, böyle uyarıları yapanları sevinç ve takdirle karşılamalıyız.

5-) Gruptaki bir kuş hastalanırsa ya da bir avcı tarafından vurulup uçamayacak duruma gelirse; düşen kuşa yardım etmek üzere gruptan iki kaz ayrılıyor ve korumak üzere hasta ya da yaralı kazın yanına gidiyor. Tekrar uçabilene (ya da eğer ölürse, ölümüne kadar) onunla beraber kalarak yaralı kuşu asla terk etmiyorlar. Daha sonra kendilerine başka bir kaz grubu buluyorlar. Hiçbir kaz grubu, kendilerine bu şekilde katılmak isteyen yeni kazları reddetmiyor.

Kıssadan Hisse:
Kaz olmak başka,kaz kafalı olmak başkadır.


*Kendi yorumumu kattığım alıntıdır.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Share to Facebook Share to Twitter Share to MySpace More...